Welcome to "The Rockies"


Return to current Rockies 2003 page



Featuring Awesome Trophies!
AT THE ROCK CITY AWARDS 2003



"THE ROCKIES" 2003 - Nominations Ballot

Make a copy of Ballot, Mark your nomination
SEND One Ballot Per Envelope -DO NOT FAX - Mail To:
ROCK CITY AWARDS, The Rockies, 2003, 7030 De Longpre Ave L.A. CA 90028
or Email your favarite categories to webmaster@rockcitynews.com

1. Best Band Name

IZEVL
INSECTO CIRCUS
BLEED THE SKY
HEAVENLY TRIP TO HELL
DIVA DESTRUCTION
PENIS FLYTRAP
CREEPAZOID
JOHNNY SATENSEED
ROSEMARYÕS BILLYGOAT

2. BEST NEW BAND

VEGAS IN SPACE
IZEVL
OTTOÕS DAUGHTER
PROPHET OF THE SUN
OUTLETT
ANTAGONIST
BLEED THE SKY
ORDER OF THE FLY
SIBIL
VERTIGO

3. BEST SAN DIEGO BAND

FRANK THE BAPTIST
THE LOCUST
ANTIQUARK
WAILING WALL
DEADBOLT
MALICE 420
SOLITUDE

4. Best Solo Artist

GILLI MOON
DANNY BLITZ
KELLY/KELLYÕS LOT
EMILY OÕNEARY
NAOMI NEKTARE
GILBY CLARK
JOHN PIEPLOW
JUSTIN LANNING
CELESTE
COYOTE SHIVERS
DAVID CLEREST
GEORGE ADRIAN

5. Best AltERNATIVE Band

PSOMA
PETROLEUM
3RD GRADE TEACHER
LOVE CURSED
DUMFINGER
LOS VILLIANS
SAVAGE ROSE
BLARE BITCH PROJECT
TEQUILA & THE ACTUAL MATRIX
RURIK
POWER TRIP
RED ELVISES
CHOCOLATE COVERED WORLD
PINHEAD
STOIC FRAME

6. Best Songwriting
OTTOÕS DAUGHTER
HEAVENLY TRIP TO HELL
THE LAST DANCE
WHITE TRASH DEBUTANTES
DAME FORTUNE
PATCHWORK SYMPHONY
POWER TRIP

7. Best Female Bass

JACKIE O/ CIVET
CARLA / TRAINWRECKS
ALEXIS CROSS/ VEGAS IN SPACE
SYN/ OPHELIA RISING
LYRIC/LITHIUM
WANDA /THE IRON MAIDENS
ROBERTA/STRANGE WORLD CARNIVAL

8. Best Male Bass

SERGIO NATAS/ HEAVENLY TRIP TO HELL
PETER GORRITZ/ THE LAST DANCE
LUCIFER FULCI/ PENIS FLYTRAP
KENNY/ OTTOÕS DAUGHTER
CHRIS/CHIGGER RED
MATTHEW CROSS/RAVENÕS CRY
COLBY/STONEY CURTIS
LOUIS PEREZ/ LOS VILLIANS
DAVE CRUISE/ POWER TRIP

9. Best INDUSTRIAL Band

OTTOÕS DAUGHTER
DRAIN OF PAIN
BABYLAND
RAKIT
DEAD GIRLS CORP
INDUSTRIAL PLAYGROUND
CARBON 9
KRELL
NEW RISING SON
OCKHAMÕS RAZOR

10. Best Drummer

H.H. GADGET/ OTTOÕS DAUGHTER
TRACI MICHAELS/ PEPPERMINT CREEPS
ZEN/ VEGAS IN SPACE
HAL SATAN/ PENIS FLYTRAP/THE DEEP EYNDE
JUDD STEELE/POWER TRIP
CHARLIE G./STONEY CURTIS
RICK STEEL/20 ROUND CLIP
JOHNNY LUST / FIFI LARUE
BUSTER BATEMAN / BLUE SHADOWS
11. Best Female Drummer

YVETTE/ MUDBATH
BOMBSHELL BREN/ CIVET
JUDY/BLACK TADPOLE
ATHENA LEE /KRUNK
JUDY/ CHEAP CHICK
LINDA MACDONALD/IRON MAIDENS
STEPHANIE / WHOLE LOTTA ROSIES

12. Best PunK Band

BUBBLE
CIVET
KILL RADIO
THE SADDERDAYS
WHITE TRASH DEBUTANTES
AGROKULTURE
THE TRAINWRECKS
TEXAS TERRI BOMB
PINHEAD

13. Best HardcorE Band

HEAVENLY TRIP TO HELL
LOS VILLIANS
CROOKED
MY RUIN
BLOOD STAR HALO
MALICE 420
THROWDOWN
AGROKULTURE
GRIM REALITY
LEVEL
PHUSE

14. Best Valley_Band

IZEVL
WATCH ME BURN
BAD SAMARITANS
WOOD
HIJAX
PSYCHIC MAFIA
ELEGANT BASTARDS
DARWINÕS THEORY
CHIGGER REDD
MAGGIEÕS GHOST
ELEGANT BASTARDS
7 MONTHS

15. Best Hollywood band

PEPPERMINT CREEPS
OTTOÕS DAUGHTER
VEGAS IN SPACE
KITTY LITTER DISCO
WHITE TRASH DEBUTANTES
MOTOCHRIST
BLARE BITCH
POWDER
CREEPAZOID
REVLON RED
TEXAS TERRI BOMB
STRANGE WORLD CARNIVAL

16. Best Modern Rock Band

RAKIT
RURIK
BUBBLE
SYNTHETICS
POWER TRIP
POWDER
PORCELAIN
TORIE TYSON
DRAG
DIG JELLY
BEST OF SEVEN

17. Best Blues Band

THE BLUE SHADOWS
ERIC SARDINAS
CARLOS GUITARLOS
STONEY CURTIS BAND
CHIGGER REDD
GILBY CLARK
INTERSTATE BLUES BAND
BRAD WILSON BAND
FUR DIXON & STEVE WERNER
18. Best Guitar Player

BEN/ IZEVL
SCOTT C/ HEAVENLY TRIP TO HELL
JAKE LUSH/ WHITE TRASH DEBUTANTES
SEAN MEDINA/ LORDS OF ALTAMONT
MIKE STANZBURY/ CHIGGEREDD
MITCH PERRY
CARLOS GUITARLOS
RICKI VODKA/MOTOCHRIST
PHIL X/POWDER
TONY DEPETRO/RAVENÕS CRY
STONEY CURTIS
HARRY PERRY/KKARMA OSMIC KRUSADR
RUSS PARISH/ATOMIC PUNKS
RICHIIE KOTZEN
ERIC SLATER /OFF LIMITS

19. Best FEMALE
Guitar Player

JUSTICE/ PETROLEUM
CARMEN & LIZA/ CIVET
TINA/WHOLE LOTTA ROSIES
SARA MARSH/IRON MAIDENS
SHREDMISTRESS
BLARE BITCH
RAQUEL ZONTE
SHARE/ BUBBLE
JOSEPHINE/IRON MAIDENS

20. BEST Psychotic Band

KETTLE CADAVER
REBEL REBEL
MANDOWN
IZEVL
TEXAS TERRI BOMB
LOS VILLIANS
STRANGE WORLD CARNIVAL
CREEPAZOID
ROSEMARYS BILLYGOAT
WILLOW WISP
DEAD BY DAY
21. Best Male Vocals

GERARDO /HEAVENLY TRIP TO HELL
JAKE CAVALIER/ LORDS OF ALTAMONT
JASON/ IZEVL
XAVIER/ POWER TRIP
LOUIS PEREZ/ LOS VILLIANS
RALPH SAENZ /ATOMIC PUNKS
SWAN/LED ZEPAGAIN
RANDY BATES/LITHIUM
STACEY/CARBON 9
HAWK/WOOD
SAMES/STRANGE WORLD CARNIVAL
PAUL/WHICH ONEÕS PINK
PETE/ASKING ALICE

22. Best Female Vocals

JACQUELINE VON BIERK/ OTTOÕS DAUGHTER
DARCY/ OFF LIMITS
PORCELAIN
EMILY ONEARY
NINETTE/POWDER
CORINE/HOTTIE KNOCKERS
JEN/ IRON MAIDENS
DYNA/WHOLE LOTTA ROSIES
GWENEVERE/HALO
GILLI MOON

23. Best Girl
FRONTED Band

OTTOÕS DAUGHTER
CIVET
3RD GRADE TEACHER
WHITE TRASH DEBUTANTES
MAYA HYENA
POWDER
MAGGIEÕS GHOST
HALO
OFF LIMITS
PORCELAIN
PISS ANT
NEKTARE
BLARE BITCH PROJECT
SHENANIGANS
SIBIL

24. Best Metal BAnd

PROPHET OF THE SUN
IZEVL
WOOD
REACTOR
LUNATICS ON PAROLE
VERTIGO
CESSATION OF LIFE
LOCOMOTIVE
PSYCHIC MAFIA

25. BEST SOUTHERN Band

SOUTHERN CULTURE ON THE SKIDS
HELLBOUND HAYRIDE
THE HELLHOUNDS
CHIGGER RED
STONEY CURTIS
BRAD WILSON BAND

26. Best FEMALE TRIBUTE

IRON MAIDENS
OC/DC
WHOLE LOTTA ROSIES
CHEAP CHICK
HOTTIE KNOCKERS
AC/D-SHE
ALANIS MORE OR LESS/ ALANIS M. EXIT / U2
SEA OF LOVE / FLEETWOOD MAC
HEART BRIGADE / HEART

26. Best Tribute Band

WORKING CLASS HEROES/LENNON
CREEPING DEATH/METALLLICA
IRON MAIDENS/IRON MAIDEN
WICKED WORLD/ BLACK SABBATH
ALICE UNCHAINED/ ALICE IN CHAINS
VOODOO CHILD/ JIMI HENDRIX
BLACKOUT/ SCORPIONS
MONKEY BUSINESS/ SKID ROW
EMPYRE/ QUEENSRYCHE
PAIN KILLER/JUDAS PRIEST
CHEAP CHICK/ CHEAP TRICK
ATOMIC PUNKS/EARLY VAN HALEN
PUMP/AEROSMITH
WHICH ONE'S PINK/PINK FLOYD
LED ZEPAGAIN/LED ZEPAGAIN
ESCAPE/JOURNEY
HOLLYWOOD ROSES/G ŌNÕ R
TRANS SEXPISTOLS/ SEX PISTOLS
KISSFITS/ MISFITS/KISS
NUDIST PRIEST/ JUDAS PRIEST
NEW GUNS / GÕNÕR
METAL 101

27. Best Hard Rock Band

ASKING ALICE
BRICK PISTOL
MOTOCHRIST
RAVENÕS CRY
REACTOR
STRANGE WORLD CARNIVAL
BLAIR BITCH PROJECT
KITTY LITTER DISCO

28. Best Stage Show

GREEN JELLO
PEPPERMINT CREEPS
POWDER
INSECTO CIRCUS
ROSEMARYÕS BILLYGOAT
JOHNNY SATANSEED
THE LAST DANCE
CROOKED
JOE AND THE CHIKEN HEADS
KITTY LITTER DISCO
DEAD BY DAY

29. Best o.C. BAND

VAGRANT
DOOM COUNTY ELECTRIC CHAIR
THE LAST DANCE
MOTORSOULE
LISAFER
BLEED THE SKY
INDUSTRIAL PLAYGROUND
THROW RAG
PAINKILLERS
BLACK TRIANGLE
HONEYSLIDE
LOCOMOTIVE
DIAMON

30. Best Glam Band

PEPPERMINT CREEPS
VEGAS IN SPACE
DAME FORTUNE
FIFI LARUE
SERIOUS SUICIDE
REVLON RED
31. Best Goth Band

THE LAST DANCE
BLACK VACANCY
THE DEEP EYNDE
PENIS FLYTRAP
FRANKENSTEIN
SPANKING MACHINE
DIVA DESTRUCTION
OPHELIA RISING
WILLOW WISP

32. Best KEYBOARDS

VICKI VICIOUS/ HEAVENLY TRIP TO HELL
JAKE CAVALIER/ LORDS OF ALTAMONT
DAVE BURGETT
TERRY DRAKE OF THE HAPTONES
JAY/ KRELL
TEDDY/GILBY CLARKE
SPANKING MACHINE

33. BEST PSYCHOBILLY BAND
BLAZING HALEY
LOS CREEPERS
HELLBOUND HAYRIDE
FRANKENSTEIN
LOS VILLAINS
CALEVERA
DOOM COUNTY ELECTRIC CHAIR

34. BEST INLAND EMPIRE BAND

KETTLE CADAVER
KILL ALLEN WRENCH
SECOND CHANCE
BACKYARD PIMPS
BLACK VACANCY
ORDER OF THE FLY

35.Best URBAN ALTERNATIVE

KOSMIC KARMA KRUSADERS (HARRY PERRY)
SIOCIC FRAME
RAYZING SONS
GROVE FOUNDATION
BURNING STAR

36. WORLD AWARENESS BAND

SAVAGE ROSE
KILL RADIO
BURNING STAR
RESISTANT CULTURE
H.T.T.H.
THE BELIEVERS
-----------------
Make a copy of Ballot,
Mark your nomination
SEND One Ballot Per Envelope -DO NOT FAX - Mail To:
ROCK CITY AWARDS,
The Rockies, 2003
7030 De Longpre Ave
L.A. CA 90028




Return to main Rockies 2003 page
Rock City Awards TOP
Rock City Awards LEFT
ROCK CITY - News / Records / Entertainment

Top | Left | Main | Home |
CALL RUBEN MAC BLUE FOR MORE DETAILS 323-461-6600